FOMO nedir ve tam olarak ne anlama gelir?

Puan Verin

FOMO, İngilizce’den gelen bir terimdir. Ve ‘Fear of Missing Out’ un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Anlamı yada net bir ifade ile kısaltırsak ‘kaybetme korkusu’ diyebiliriz. Bir diğer ifade ile ‘başkalarının olmadığı bir ödüllendirici deneyime sahip olabileceği yaygın bir tutku’ olarak da söylenebilir. Veya ‘başkalarının yaptıklarıyla sürekli bağlantıda kalma arzusu’ gibi bir çok ifade ile anlatılabilir.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Son zamanlarda popüler bir kelime halini alan FOMO’yu daha çok ekonomi alanında duymuş olabilirsiniz. Her ne kadar psikoloji de geçen bir terim olmasına rağmen en çok ekonomi (yatırım) alanında kendini gösteren bir kavram.

Örnek ile FOMO nedir?

Kripto paralar piyasasında ise yatırımcının en büyük korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Yatırım yapmak istediği kripto parayı gözlemleyen biri düşmesi için fırsat kollar. Daha da yükseldiğini görünce bazen aceleci davranıp pozisyon açar ve sonrasında ise düşüşün başladığını görünce hayal kırıklığına uğrar. Yatırımcıya bunu yaptıran aslında FOMO duygusudur.

fomo olmak
FOMO Olmak

23 kasım 2018 tarihinde Ben Le Fort adında bir yatırımcının medium sitesinde yazmış olduğu bir yazı çarpıcıdır. Sosyal medyanın FOMO için büyük bir ana unsur teşkil ettiğini biliyoruz. Avrupa’da sırt çantasıyla seyahat eden arkadaşımızın inanılmaz maceralarını vurgulayan bir sürü fotoğraf çektiğini gördüğümüzde hemen bizde bir şeylerin uyandığını hissederiz. Ve onun gibi olmak, yapmak isteriz. Ticarette de bu durum aynı bu şekilde oluyor diye belirtmiş. Bizi yanlışa sürükleyen gördüklerimizi analiz etmeden direkt olarak uygulama çabasına girmiş olmamızdır. Yaptığımız iş bir ticaret ise yani piyasada yatırım yapmak istiyorsak eğer öncelikle piyasa analizi yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Teknik analizler ve editör yorumları başta olmak üzere bir çok yatırımcıya da kulak vermeliyiz. İşin sonunda yapacağımız şey yatırım / ortaya bir para koymak olacağı için bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini önceliklerimiz arasına almalıyız.

FOMO terimi her ne kadar psikoloji biliminden gelmiş olsa da şuan kripto para yatırımcıları için bazen büyük bir hüsran yada hissi depreşmeye neden oluyor. Neredeyse her yatırımcının içinden bu korkulu his geçmiştir. Dışarıda kalma korkusu. Yukarı trendini kaçırmamak için yani dışarıda kalamamak için analiz yapmadan yapılan yanlış yatırımdır. Yani aslında körü körüne yapılmış bir yatırım olarak nitelendirirsek yanlış yapmış sayılmayız.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel