FOMO nedir ve tam olarak ne anlama gelir?

FOMO, İngilizce’den gelen bir terimdir. Ve ‘Fear of Missing Out’ un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Anlamı yada net bir ifade ile kısaltırsak ‘kaybetme korkusu’ diyebiliriz. Bir diğer ifade ile ‘başkalarının olmadığı bir ödüllendirici deneyime sahip olabileceği yaygın bir tutku’ olarak da söylenebilir. Veya ‘başkalarının yaptıklarıyla sürekli bağlantıda kalma arzusu’ gibi bir çok ifade ile anlatılabilir.

Son zamanlarda popüler bir kelime halini alan FOMO’yu daha çok ekonomi alanında duymuş olabilirsiniz. Her ne kadar psikoloji de geçen bir terim olmasına rağmen en çok ekonomi (yatırım) alanında kendini gösteren bir kavram.

Örnek ile FOMO nedir?

Kripto paralar piyasasında ise yatırımcının en büyük korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Yatırım yapmak istediği kripto parayı gözlemleyen biri düşmesi için fırsat kollar. Daha da yükseldiğini görünce bazen aceleci davranıp pozisyon açar ve sonrasında ise düşüşün başladığını görünce hayal kırıklığına uğrar. Yatırımcıya bunu yaptıran aslında FOMO duygusudur.

FOMO Olmak

23 kasım 2018 tarihinde Ben Le Fort adında bir yatırımcının medium sitesinde yazmış olduğu bir yazı çarpıcıdır. Sosyal medyanın FOMO için büyük bir ana unsur teşkil ettiğini biliyoruz. Avrupa’da sırt çantasıyla seyahat eden arkadaşımızın inanılmaz maceralarını vurgulayan bir sürü fotoğraf çektiğini gördüğümüzde hemen bizde bir şeylerin uyandığını hissederiz. Ve onun gibi olmak, yapmak isteriz. Ticarette de bu durum aynı bu şekilde oluyor diye belirtmiş. Bizi yanlışa sürükleyen gördüklerimizi analiz etmeden direkt olarak uygulama çabasına girmiş olmamızdır. Yaptığımız iş bir ticaret ise yani piyasada yatırım yapmak istiyorsak eğer öncelikle piyasa analizi yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Teknik analizler ve editör yorumları başta olmak üzere bir çok yatırımcıya da kulak vermeliyiz. İşin sonunda yapacağımız şey yatırım / ortaya bir para koymak olacağı için bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini önceliklerimiz arasına almalıyız.

FOMO terimi her ne kadar psikoloji biliminden gelmiş olsa da şuan kripto para yatırımcıları için bazen büyük bir hüsran yada hissi depreşmeye neden oluyor. Neredeyse her yatırımcının içinden bu korkulu his geçmiştir. Dışarıda kalma korkusu. Yukarı trendini kaçırmamak için yani dışarıda kalamamak için analiz yapmadan yapılan yanlış yatırımdır. Yani aslında körü körüne yapılmış bir yatırım olarak nitelendirirsek yanlış yapmış sayılmayız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.