Deutsche Bank: Enflasyon koruması olarak Altın yerine Bitcoin tercih ediliyor

Almanya’nın en büyük yatırım bankalarından Deutsche Bank analistlerine göre Bitcoin’in alternatif bir değer varlığı deposu olarak cazibesi artıyor.

CoinDesk haberine göre, küresel temel kredi stratejisi başkanı Jim Reid, “Altının dolar riskini, enflasyonu ve diğer şeyleri korumak için kullanıldığı yerlerde Bitcoin kullanmak için artan bir talep var gibi görünüyor” dedi.

Deutsche Bank: Bitcoin yapısı gereği yükselişe elverişli bir varlık

Bitcoin’in sınırlı, kriptolojik yapısı, öngörülebilir arzı ve bankacılık etkisinin dışında bir değer deposu olarak kullanımı artık dikkat çekiyor. Uzun süredir destekçiler tarafından dijital altın olarak görülmesi onu cazibeli yatırım araçları arasında gösteriyor.

Bitcoin sadece bu yıl içinde %144 değer kazanırken, altın ise %22 arttı. Bu oranlar göz önüne alındığında ise BTC’nin dijital altından ötede bir varlık olabilmesi öngörülebilir. Her iki varlık da, koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarını kontrol altına almak için yatırımcıların kaçış limanı görevini üstlendi. Dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler tarafından başlatılan enflasyonu artıran para ve maliye politikalarından yararlanmış gibi görünüyor.

Koronavirüs aşı haberleri, kriptoparalarda artışa neden oldu

Kriptoparalar, potansiyel koronavirüs aşı haberleri ile hızlı bir küresel ekonomik iyileşme ve borsalarda artan risk iştahına dair umut verdi. Yalnızca bu ayı ele aldığımızda %25’in üzerinde yükseliş kaydetti. Bununla birlikte, altın bu ay şimdiye kadar %1 düşerek bir sığınak varlığı olarak itibarını sürdürdü.

Jim Reid’e göre bir yanda altın ve gümüş diğer yanda ise Bitcoin arasındaki fark bu ayın tuhaflıklarından biri oldu. ABD merkezli ilaç üreticileri Pfizer ve Moderna, bu ayın başlarında deneysel koronavirüs aşıları için cesaret verici sonuçlar açıkladı. Paranın altından ve diğer cennet varlıklarından risk varlıklarına dönüşmesini tetikledi.

Kaynak: Bloomberg

Daha sonra Reid, Bloomberg röportajında bu ayın başlarında koronavirüs aşılarının küresel mali teşvikle eşdeğer olduğunu belirtti. Deutsche Bank Varlık Yönetimi’nin küresel baş yatırım sorumlusu Christian Nolting, enflasyonun 2021 ve 2022’de ılımlı bir şekilde artabileceğini söyledi. Öte yandan hisse senedi ve altın için iyi olacağını vurguladı.

Değerli kripto varlık BTC, son 24 saat içinde %3,5 düşüş yaşadı. Yazı yazılırken ki Bitcoin fiyatı 17355 dolar olarak ekranlara yansıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.