Bitcoin ilk çıktığında fiyatı ne kadardı?

Puan Verin

Dünyanın bir çok ülkesinde borsası bulunan kripto paraların tarihi aslında çok kısa bir zaman dilimine sığar. İlk kripto para olan Bitcoin 2009 yılında Japon bir yazılımcı olan Satoshi Nakamoto tarafından üretilir. Hala bile sır gibi saklanan bu yetenekli yazılımcı hakkında ara ara dünya medyasında çeşitli iddialar atılıyor ortaya. Ama sonuç olarak Nakamoto ‘nun kendisine henüz erişilmiş değiliz.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Bitcoin’in ilk fiyatı ne kadardı?

2009’a Sadece bir kaç gün kalmıştı. Ve dahi yazılımcı Satoshi “Genesis Block” olarak bilinen ilk Bitcoin bloğunu üretir. Sontrasında ise 9 Ocak’a kadar da Bitcoin yazılımının ilk iterasyonu yayınlanarak en büyük adımlardan biri atılmış olur. 12 Ocak’ta Nakamoto’nun bilgisayar programcısı ve geliştiricisi Hal Finney’e 10 Bitcoin göndererek ilk bitcoin transfer işlemini başarıyla gerçekleştirir.

2010 Yılının sonuna doğru, Ekim ayında New Liberty Standard (ilk Bitcoin alım satım sitesi) döviz kuru oranını 1.309.03 BTC ‘nin değerini $1 olarak işleme alır. Borsa tarihine bu şekilde geçer. Yani anlayacağınız ilk fiyatlanması sadece 1 dolardı.

Aralık ayında ise Bitcoin ikinci güncellemesi ile biraz daha dikkatleri üzerine çeker. 2010 Yılının Mayıs ayında ise, Florida merkezli bir bölgede bir programcı olan Laszlo Hanyecz yapmış olduğu BTC ile pizza alışverişi tarihe geçer. Toplamda $25 değerinde iki pizza karşılığında Londra’ya 10.000 BTC gönderir. İlk satış ve ilk alımlar cazibeyi arttırdı. Bir kaç ay sonra Bitcoin’in değeri nihayet kuruş eşiğini kırmış olur.