Bitcoin, dünyanın en büyük 6’ıncı para birimi!

Puan Verin

Yapılan yeni bir ankette en popüler dijital para birimi olan Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük altıncı para birimi olarak seçildi.

Rapora göre, mucit Satoshi Nakamoto adında anonim bir kişi veya grup tarafından kurulduğundan bu yana sadece 10 yıl sonra dünyanın en büyük altıncı para birimi olmak için Rus rublesini (RUB) yendi.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Bitcoin (BTC) oluşturulduğundan beri istikrarlı bir yükselişe tanık oldu. Para biriminin neredeyse sıfırdan tırmanması gerekmesine rağmen, istikrarlı bir artış kaydetti ve baskı anında para birimi yaklaşık 10.385 $ değerinde.

Piyasa kapitalizasyonunun 200 milyar doların üzerine çıktığını gören dijital para birimi, kendisini her zaman yalnızca küresel olarak en çok kullanılan para biriminden biri olarak değil, aynı zamanda dünyadaki birçok fiat para birimini de aşarak damgaladı.

Bitcoin (BTC) ve diğer fiat para birimleri, dolaşım değerinde nasıl hesaplandıkları açısından aynı olmasa da, dünya para birimi sıralamaları, piyasa kapitalizasyonunu fiat para birimlerinin M0 para arzı ile oluşturularak ve karşılaştırılarak hesaplanabilir.

Özellikle, M0 en likit para biçimini ifade eder: nakit. Buna merkezi banknotlar ve madeni paralar dahildir. MB, bankaların para arzını genişletebilecekleri para tabanı arzını ifade eder.

İtibari para birimi olarak en iyisi Bitcoin oldu

Bitcoin / Dolar

Rapora göre Bitcoin (BTC), var olan birçok itibari para birimini aştı ve şu anda dolaşımdaki miktar olarak Rusya rublesini yendikten sonra dünyanın en büyük altıncı para birimi olarak oturuyor.

Özellikle dünya para birimi sıralamasında en üst sıradaki itibari para birimi ABD dolarıdır (USD). ABD Merkez Bankası, şu anda dolaşımda olan ABD doları banknotlarının ve madeni paralarının 1,95 trilyon dolardan fazla olduğunu açıkladı.

Onu ikinci sırada tutmak, oldukça yeni bir fiat para birimi olan Euro’dur (EUR). 2002 yılında Avrupa Birliği tarafından kurulmuştur ve şu anda tüm AB üye devletlerinde kullanılmakta ve kabul edilmektedir. Ayrıca AB’den gelen resmi veriler, dolaşımda 1.38 trilyon euro olduğunu gösteriyor.

Çin Yuanı (CNY), mevcut dünya para birimi sıralamasında üçüncü itibari para birimi olarak onu aşağı tutuyor. Ticaret Ekonomisi verileri, dolaşımda yaklaşık 8 trilyon Çin Yuanı olduğunu ortaya koyuyor ki bu da temelde 1,15 trilyon dolara eşittir.

Dördüncü sırada gelen, dolaşımda toplam 106 trilyon JPY ile Japon yeni (JPY). Beş numarada ise şu anda dolaşımda 31 trilyondan fazla INR bulunan Hindistan rupisi (INR) var.

Bitcoin’in (BTC) benimsenmesinde lider olan ülkeler

Blockchain araştırma firması Chainalysis, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in (BTC) ve diğer dijital para birimlerinin en çok kullanıldığı birkaç ülkeyi ortaya çıkardı.

Özellikle yüksek kullanım oranına sahip ilk on ülkeden yalnızca ikisi, yani Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gelişmiş ülkelerdir.

Analiz edilen 154 ülkeden araştırma şirketi, Ukrayna, Rusya ve Venezuela’nın kripto benimseme konusunda dünyaya öncülük ettiğini ortaya koydu. İlk 10’da ayrıca Çin, Kenya, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam da var.

Kaynak: Cryptopolitan

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel