Bitcoin Almalı Mıyız?

5/5 - (1 vote)

Ana kripto para biriminin Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 $’a ulaştığı bu yılın başlarındaki yükselişinin ardından Bitcoin’in 30.000 $’ın altına yavaş yavaş düşmesinden sonra birçok acemi ve deneyimli yatırımcı, piyasa yükselmeden önce Bitcoin’e yatırım yapıp yapmamaları gerektiğini merak ediyor. Ya da tekrar olası bir düzeltme için beklemeleri gerekiyor mu?

Bu haftaki BTC fiyat artışının gösterdiği gibi, piyasayı mükemmel bir şekilde zamanlamak, mutlak dip ve zirveleri tahmin etmek neredeyse imkansız. Örneğin, sadece, bir Amazon söylentisi, Elon Musk ve Jack Dorsey ile The B Word web semineri gerçekleşmişti. Bu durumlar Bitcoin’in değerini 30.000 dolardan 40.000 doların üzerine çıkmasına sebep olmuştu.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Sonunda kripto para piyasasına girmeye hazır yeni bir yatırımcıysanız, ayakta kalabilmeniz için bilmeniz gereken bazı temel bilgileri sizin için derledik;

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen takma adlı programcı veya programcı grubu tarafından oluşturulan dijital bir para birimidir. Bitcoin’in arkasındaki fikir, geleneksel finansın aksine, tüm işlemlerin değişmez bir şekilde kaydedileceği blok zinciri adı verilen merkezi olmayan dağıtılmış bir defter oluşturmaktı. Tüm işlemler, işlem ücretlerinin geleneksel çevrimiçi ödeme sistemlerinden daha düşük olacağı düşüncesiyle, Bitcoin adı verilen blok zincirinin yerel tokenında gerçekleştirilecekti.

Başlangıcından bu yana, Bitcoin popülaritesi ve benimsenmesi arttı. Şimdi ise El Salvador gibi bazı ülkelerde geçerli bir yasal para birimi olarak işlem görüyor. Daha kurumsal yatırımcılar tarafından kripto para biriminin benimsenmesi, dijital varlıklara daha fazla kamu ilgisini artırdı. 

Bitcoin’in küresel olarak kabul edilmesi için hala uzun bir yol var, ancak 10 yıldan fazla bir süre önce genesis bloğunun çıkarılmasından bu yana çok yol kat etti. Bitcoin satın almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için okumaya devam edin. 

Bitcoin Artıları ve Eksileri

Herhangi bir finansal yatırım gibi, Bitcoin’e yatırım yapmak da riskler ve ödüller ile birlikte gelir. Yatırım yapmayı seçmeden önce, bunun satın alacağınız doğru finansal girişim olup olmadığını kontrol etmek için artıları ve eksileri tartmak önemlidir. 

Bitcoin’in Artıları

 • Bitcoin kıtlığa ve deflasyonist bir tedarik mekanizmasına sahiptir; Şu andan itibaren yaklaşık 2140 yılına kadar sadece 21 milyon Bitcoin çıkarılacak. Mevcut BTC’nin %20’sinin de (özel anahtarların kaybı ve diğer çeşitli nedenlerle) zaten kaybolduğu tahmin ediliyor. Bunu, her dört yılda bir, yeni Bitcoin madenciliği ödüllerini her seferinde %50 azaltan bir yarılanma olayıyla birleştirin ve arz baskısı nedeniyle değeri artacak bir varlık olduğu anlamına gelir.
 • Anonimlik; Bitcoin işlemleri yalnızca alfanümerik genel adresinizi listeleyen halka açık bir blok zincirine kaydedilir, bu da onu çevrimiçi gizliliklerine değer verenler için mükemmel kılar. Yetkililerin, ikamet yerinize bağlı olarak, vergi veya başka amaçlarla Bitcoin varlıklarınızı beyan etmenizi gerektirebileceğini unutmayın. 
 • Geleneksel itibari para birimlerinden daha hızlı işlem hızı ve daha ucuz işlem ücretleri; Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerindeki birisine dakikalar içinde ve nominal bir ücret karşılığında gönderilebilir (blok zinciri tıkanıklığı olmadığı sürece). 
 • Ödeme sahtekarlığına karşı koruma; Blok zincirindeki tüm işlemlerin şeffaflığı nedeniyle, ödeme sahtekarlığı yapmak neredeyse imkansızdır. Sadece %51 saldırısı bunu mümkün kılabilir.  
 • Yüksek getiri potansiyeli; Bitcoin’in artan benimsenmesi ve büyüyen piyasa değeri, onu büyük bir potansiyel yatırım haline getiriyor (burada yatırım tavsiyesi vermiyoruz, sadece gerçekleri belirtiyoruz!). Mart 2020’den bu yana, Bitcoin, yeni bir kurumsal yatırımcı akışı sayesinde %1,500’ün üzerinde değer kazandı. 
Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Bitcoin’in Eksileri

 • Hala büyük ölçüde düzenlenmemiş; Bitcoin’in hala büyük ölçüde düzenlenmemiş olması bir dezavantaj olabilir; bu, dijital para biriminin doğası gereği hala birçok karaborsa faaliyetinin gerçekleşebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, çoğu ülkede, Bitcoin, vergisel amaçlarla (ABD dahil) mülk veya meta olarak kabul edilir ve kurumsal yatırımcılar için daha çekici hale getirebilmek amacıyla mevzuatlar geliştirilmektedir. 
 • Blok zincirindeki işlemlerin geri döndürülemez doğası; Kripto para birimi herhangi bir merkezi otorite veya hükümet tarafından desteklenmediğinden, bu, Bitcoin’i yanlışlıkla yanlış kişiye gönderirseniz veya Bitcoin’inize erişiminizi kaybederseniz, kripto paralarınızın sonsuza kadar kaybolacağı anlamına gelir.
 • Yüksek oynaklık ve büyük kayıplar için potansiyel; Bitcoin zamanında %1,500 değer kazanabildiyse, başka zamanlarda da büyük kayıplar yaşadı.
Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Bitcoin ve Spekülasyon

Fiyatı, bir şirketin ne kadar iyi olduğuna göre belirlenen geleneksel hisse senetlerinin aksine, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri tamamen spekülatiftir. Bitcoin’in bir ödeme veya yatırım aracı olarak kabul edilmesi, insanların ona olan güvenine bağlıdır. Bu, kripto para birimini geleneksel finansal araçlardan biraz daha riskli bir yatırım haline getirir. Tabii ki, Bitcoin kripto alanındaki en güçlü topluluklardan birine sahip ve Bitcoin maksimalistleri BTC’lerini sonsuza kadar HODL yapma konusunda kararlı.

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin, diğer kripto para birimleri arasında en fazla suç raporuna sahip olanıdır. Bu da en eski kripto para birimi olduğu için doğru orantılıdır. Bununla birlikte, Bitcoin’in güvenli olup olmadığı sorusunu yanıtlamak için birkaç faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir;

Bitcoin, herhangi bir yetkili kurum tarafından kontrol edilmeyen merkezi olmayan dağıtılmış bir deftere dayanmaktadır. Bu, hiçbir hükümetin veya otoritenin paranızı kontrol edememesi anlamında güvenli hale getirir, ancak merkezi olmayan yapısı, Bitcoin’inize bir şey olursa, örneğin özel anahtarınıza erişiminizi kaybettiniz veya Bitcoin’i yanlışlıkla başka kişiye gönderirseniz, Bitcoin’inizi geri alamazsınız.

Bununla birlikte, Bitcoin’in üzerine inşa edildiği blok zinciri teknolojisi, benzeri görülmemiş bir siber güvenlik sunuyor. Yatırımcılar, Bitcoin’lerini merkezi olmayan bir borsa yerine merkezi bir borsada tutmayı seçtikleri için birçok hack olayları gerçekleşti.

Merkezi bir borsalarda zayıflık olasılığı, kendi özel anahtarınızı (private key) veya seed phrase‘inizi her zaman güvenli bir yerde tutmanın ve asla kimseye ifşa etmemenin önemli olmasının nedenidir. Ayrıca, hack’lerden ekstra koruma için kripto para biriminizi bir soğuk hava deposu donanım cüzdanında (cold wallet) tutmayı düşünmek akıllıca olacaktır. 

Özel anahtarlar ile uğraşmak istemiyorsanız Binance veya Coinbase gibi bilinen merkezi borsaları kullanın. 

Ayrıca, tüm Bitcoin cüzdanlarını potansiyel olarak savunmasız hale getirebilecek kuantum hesaplama tehdidi de var; ancak, bu gerçekleşirse ve gerçekleştiğinde Bitcoin protokolünün daha güvenli hale getirmek için yükseltilmesi muhtemeldir. 

Sonuç: Bitcoin Yatırıma Değer mi?

Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir finansal yatırım yapmadan önce ilgili riskleri ve getirileri bilmek önemlidir. Bitcoin’in sizin için doğru yatırım olup olmadığına karar vermek, hedeflerinizin ne olduğuna da bağlıdır. Düşük riskli bir yatırım arıyorsanız, Bitcoin kesinlikle sizin için doğru seçenek değil. 

10 yıl önce sadece birkaç cent değerindeyken Bitcoin’e yatırım yapmak, yüksek bir potansiyel ödülle çok az risk sağlardı, çünkü çok fazla para kaybetmeniz pek olası değildi. Bununla birlikte, dijital varlığın değeri çok daha yüksek olan Bitcoin’e şimdi yatırım yapmak, her şeyi kaybetmeniz konusunda daha büyük bir risk oluşturuyor. 

Bununla birlikte, portföyünüzü genişletmek istiyorsanız ve riski karşılayabiliyorsanız, kripto para biriminin yakın zamanda ortadan kalkması muhtemel olmadığından Bitcoin harika bir yatırımdır.

Kriptoya yatırım yapmak ilgi çekiciyse, Bitcoin tek seçenek olmak zorunda değildir. Dikkate alınması gereken diğer dijital varlıklar (altcoinler olarak adlandırılır) vardır, bu da önemli ölçüde daha büyük getiri sağlayacak, aynı zamanda çok daha büyük riskler ve oynaklık taşıyacaktır. Ethereum, Solana, Polkadot, Polygon ve Tron gibi bu kripto para birimlerinin bazıları, Defı ve NFT protokollerine ev sahipliği yaptıkları için Bitcoin’den daha gelişmiş özellikler sunuyor.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Neye karar verirseniz verin, bu 5 temel Bitcoin yatırım kuralını uyguladığınızdan emin olun;

 1. DYOR (Kendi Araştırmanızı Yapın).
 2. Düşükten al, yüksekten sat.
 3. Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın ve kendinize bir sınır koyun.
 4. Fiyat ne olursa olsun, periyodik ve tutarlı bir şekilde yatırım yaparak maliyet ortalamasını dolar tutmaya çalışın . Bu sayede kısa vadeli piyasa dalgalanmalarından kaçınırsınız. 
 5. Elmas ellerini parlak tut! (Elmas eller bir semboldür)

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoparalar.net veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.