Altın, Bitcoin ‘nin 38 katı büyüklüğünde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Binance Kayıt Ol

Tüm yatırımcı ve ilgi duyanlar için çarpıcı Altın ve Bitcoin kıyaslamasını ünlü borsa devi maddeler halinde herkese duyurdu. Coinbase şirketinin hazırlamış olduğu raporda, altının toplam piyasa değerinin şu anda 7 trilyon doların üzerinde olduğu ve bu da Bitcoin’in 38 katından fazla olduğunu belirtti. BTC’nin dijital çağda geçerli bir değer deposu haline gelebileceğini belirten firma, Bitcoin’in altına alternatif olarak görüldüğünü söyledi.

Bitcoin mi? Altın mı?

Bitcoin ‘in en değerli varlıklardan biri olan altın ile kıyasını anlayabilmek için öncelikle iki varlığında avatajları ve dezavantajlarını bilmekte fayda olacaktır. İşte Coinbase şirketi Bitcoin’i altından ayıran, onu etkili kılan ve en önemliside altında bulunmayan özellklerini sıraladı.

  1. Defter kayıtları ile Bitcoin’in takip edilebilir olması
  2. Uluslararası ödemelerde düşük ücret ve kolay aktarım
  3. Gizliliği koruyan eşler arası sistem (peer-to-peer)
  4. Taşınılabilirlilik
  5. Bölünebilme
  6. Belirli bir sayıda olması (21 milyon adet)

Bitcoin, sayı olarak belli ama altın değil !

Altın, sayıca yani miktarca belli değil. Dünya kabuğunda ne kadar miktarda altın bulunur? Bununla ilgili insanoğlunun net bir bilgisi bulunmamaktadır. Tonlarca altını tek seferde bulabilirler. Bunun olması değerini sert düşürebilir. Ama kripto para Bitcoin, sayı olarak belli. Toplamda 21 milyonu bulacak adede ulaşacaktır ki şuana kadar 18 milyondan fazlası çıkarılabilmiş.

Bitcoin Halving / Yarılanma geçirdiğinde daha değerli oluyor

Önümüzdeki Mayıs ayında gerçekleşecek olan üçüncü yarılanma olayı (halving), Bitcoin üretimini her 10 dakikada bir 12,5’ten 6,25 BTC’ye düşürecektir. Buda onu bir tık daha değerli kılacaktır. Ayrıca BTC, internet bağlantısı olan her yerde kullanılabilir ve işlemler rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Kullanıcılar aynı anda tek bir Bitcoin veya birden fazla kripto para biriminin fraksiyonlarına sahip olabilirler. Yüksek ücretler, sigorta ve korunan araçların taşınmasını gerektiren altının aksine kripto para birimi herhangi bir üçüncü taraf olmadan hızlı ve dijital olarak yollanabilir.

Kullanımı yayıldıkça değeri de hızlı artabilen bir varlıktır. Piyasa likitide eğilimi şimdilik zayıf görünse de her geçen gün kullanım alanı ve hacmi artıyor. Altcoinlerin toplam hacmi kadar bir potansiyele tek başına sahiptir. Yüzde 50 bandına yakın dominant bir baskınlığı bulunuyor. Ve bunu sürekli elinde barındırması BTC için büyük avantaj sağlıyor.

Altın, Bitcoin ‘nin 38 katı büyüklüğünde

Feragatname

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve sadece genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üzerine yapacağı her türlü işlem kesinlikle kendi riski altındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.