AnasayfaBlockchainSingapur Merkez Bankası Blockchain Ödeme Yöntemine Geçmeye Hazırlanıyor

Singapur Merkez Bankası Blockchain Ödeme Yöntemine Geçmeye Hazırlanıyor

-

Çağın icadı ve kripto paraların altyapısı Blockchain her geçen gün daha da genişliyor.

2016 Yılında çalışmalara başlayan Merkez bankası bu projeye Project Ubin adını vermişti. Bu projenin 5. ve son adımı olan ödeme onaylarında ve menkul kıymetlerin takasında kullanılmak üzere blockchain tabanlı bir ödeme yöntemine olanak sağlamaktadır.

Project Ubin projesinin deneme süresinin bittiğini ve halka sunmak için hazır olduklarını belirten Singapur Merkez Bankasının başkanı Sopnendu Mohanty, bu projede gerçekleşen 5 adımında başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirtti.

Ubin Projesinde her adım dikkatli bir şekilde ve ilmek ilmek işlendi. Bu projenin ilk 2 adımında kullanılmak için gerekli olan teknolojilerin geliştirilmesi için çalışıldı. Üçüncü adımda ise projenin ödeme kısmına odaklanıldı. Dördüncü adıma geçildiğinde ise üçüncü adımda tamamlanan ödeme adımını sınırlar ötesine açmak için çalışıldı ve bu adımda başarıyla tamamlandı. Beşinci ve son adımda ise ödeme onayları konusuna odaklanıldı. Bunun yanında değerlerin kanıtlanması gibi doğrulama konularına odaklanıldı ve bu adımın başarıyla sonlanmasından sonra projenin tamamlandığı belirtildi.

Bilindik Protokol Kullanıldı

Ubin Projesinde JPMorgan’ın blockchain protokolü kullanıldı. Prototip, ana hatları Quuorum blockchain protokolünün sahibi olan JPMorgan ve Singapur’da kurulan Temasek iş birliği sayesinde ortaya konuldu. Bu prototip aynı zamanda JPMCoin ve Bankalararası Bilgi Ağı ile entegreli çalışabiliyor.

Ubin Projesinde her aşama sonrasında bir rapor yayınlanmıştı. Beşinci aşamada ise bu raporu yayınlamakla görevli Accenture, bu sistemin değişik sektörlerde kullanımı üzerine araştırmalar yaptı ve ticaret, sigorta ve finansal hizmetler gibi alanlarda faaliyet gösteren 16 projeyi Ubin ödeme ağına entegre etmenin yararlı olabileceğini raporladı.

Sermaye piyasaları için STACS, iSTOX, 1exchange, Allinfra, iLex & IHS Markit ve Sygnum firmaları seçildi. Ticaret ve tedarik için ise Invictus, Digital Ventures, Marco Polo, Crediti ve essDOCS firmaları seçildi. Immediate, igital Asset ve Aqilliz firmaları ise reklam konusunda Ubin Projesi için seçilen firmalardı. Son olarak ise maaşların zamanında ve eksiksiz ödenmesi için Adecco ve Octomate firmaları seçildi.

Singapur Merkez Bankası bu projelerle alakalı olarak hangi projelerin başarılı olacağını veya bu projelerden sonra ikinci bir proje araştırmasına girilip girilmeyeceğini henüz belirleyemediklerini söyledi.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...