Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin ilk çıktığında fiyatı ne kadardı?

Bitcoin ilk çıktığında fiyatı ne kadardı?

Dünyanın bir çok ülkesinde borsası bulunan kripto paraların tarihi aslında çok kısa bir zaman dilimine sığar. İlk kripto para olan Bitcoin 2009 yılında Japon bir yazılımcı olan Satoshi Nakamoto tarafından üretilir. Hala bile sır gibi saklanan bu yetenekli yazılımcı hakkında ara ara dünya medyasında çeşitli iddialar atılıyor ortaya. Ama sonuç olarak Nakamoto ‘nun kendisine henüz erişilmiş değiliz.

Bitcoin ‘in ilk fiyatı ne kadar dı?

2009’a Sadece bir kaç gün kalmıştı. Ve dahi yazılımcı Satoshi “Genesis Block” olarak bilinen ilk Bitcoin bloğunu üretir. Sontrasında ise 9 Ocak’a kadar da Bitcoin yazılımının ilk iterasyonu yayınlanarak en büyük adımlardan biri atılmış olur. 12 Ocak’ta Nakamoto’nun bilgisayar programcısı ve geliştiricisi Hal Finney’e 10 Bitcoin göndererek ilk bitcoin transfer işlemini başarıyla gerçekleştirir.

2010 Yılının sonuna doğru, Ekim ayında New Liberty Standard (ilk Bitcoin alım satım sitesi) döviz kuru oranını 1.309.03 BTC ‘nin değerini $1 olarak işleme alır. Borsa tarihine bu şekilde geçer. Yani anlayacağınız ilk fiyatlanması sadece 1 dolardı.

Aralık ayında ise Bitcoin ikinci güncellemesi ile biraz daha dikkatleri üzerine çeker. 2010 Yılının Mayıs ayında ise, Florida merkezli bir bölgede bir programcı olan Laszlo Hanyecz yapmış olduğu BTC ile pizza alışverişi tarihe geçer. Toplamda $25 değerinde iki pizza karşılığında Londra’ya 10.000 BTC gönderir. İlk satış ve ilk alımlar cazibeyi arttırdı. Bir kaç ay sonra Bitcoin’in değeri nihayet kuruş eşiğini kırmış olur.

Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

341BeğenenlerBeğen
82TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Öne Çıkanlar

Glassnode Ajansı: ETH’lerin çoğu DeFi akıllı sözleşmelerinde tutuluyor

Glassnode ajansının raporuna göre, Ethereum kullanıcılarının şu anda bakiyelerinin çoğunu merkezi dijital alışverişlerde ve merkezi borsalarda tutmak yerine DeFi akıllı sözleşmelerinde tuttukları...

Twitter, yatırımcılar için karlı bir ortam olduğunu kanıtladı

Twitter, bir çok alanda olduğu gibi yatırım dünyasını da ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Kriptoparalar piyasasını tahmin etmek...

Bitcoin, dünyanın en büyük 6’ıncı para birimi!

Yapılan yeni bir ankette en popüler dijital para birimi olan Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük altıncı para birimi olarak seçildi.

Dördüncü sanayi devrimi, Blockchain tarafından desteklenecek !

Gürcistan'ın eski başbakanı Mamuka Bakhtadze, geçtiğimiz günlerde Blockchain 'in önemini konuştu. Yeni bir teknoloji olarak potansiyelini açıkladı.Bakhtadze, bu teknolojinin büyük bir etkisi...

Merkez Bankası, 10 Kriptopara Uzmanı ‘nı işe alacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para AR-GE ekibinde çalışmak üzere takım arkadaşları arıyor. TCMB, ortaya koyduğu kurumsal vizyon...