AnasayfaBitcoinHodl nedir? Bu terimi kim yaydı ve açılımı ne anlama geliyor?

Hodl nedir? Bu terimi kim yaydı ve açılımı ne anlama geliyor?

-

Hodl, portföyde bulunan veya uzun süre elde tutmak için satın aldığınız kriptopara(ları) saklama ifadesidir. Kriptopara sektörünün henüz yaygın olmadığı bir dönem olan 2013’te, Bitcointalk forumundaki GameKyuubi isimli bir kullanıcının paylaştığı bir gönderi ile ün kazanmış bir terimdir.

Yanlışlıkla “Hold” yerine “Hodl” yazılmış !

Aslında bunun hikayesi hadi canım dedirtecek tarzda olmuş. GameKyuubi adlı kullanıcı yanlışlıkla “hold” yerine “hodl” yazmış. Diğer kullanıcılar tarafından benimsenen bu hatalı yazım ise kriptoparalar sektöründe kısa zamanda büyük ün kazanmıştır. Artık herkesin dilinde olan bu kelimenin asıl anlamı ise coinleri elde tutmaktır. Bir nevi kriptoparaları yastık altı yapmak anlamında kullanılıyor.

“Ben o grubun bir parçası değilim”

Bitcointalk’ta, Gamekyuubi adlı kullanıcı o meşhur paylaşımında aslında çok haklı bir isyanda bulunmuştu. 18 Aralık 2013 tarihinde yazmış olduğu yazısı hala forum sitesinde duruyor. Tepki dolu çıkışında şunları kaydetmişti;

ben kötü bir tüccarım ve kötü bir tüccar olduğumu biliyorum. Evet, siz iyi tüccarlar, yüksekleri ve alçakları aynı şekilde görebilir ve bir milyon dolar kazanabilirsiniz kardeşim. Aynı şekilde, zayıf yatırımcılar GİBİ SATış yaptığımda, sonra AKILLI tüccarlar ne yaptıklarını bilen akıllı tüccarlar geri alıyorlar. ama ne olduğunu biliyor musun? aslında kaybeden hep zayıf yatırımcı oluyor. Ben o grubun bir parçası değilim.

Tüccarlar satın aldığında piyasa sermayesinin bir parçası olurum artık

GameKyuubi adlı kullanıcının isyanı aslında çok haklı bir çıkış olmuştu. Çünkü ona göre küçük ve orta çaplı yatırımcı gruplarının panik satışları veya FOMO alışları, piyasaya sermaye akışı sağlıyordu.

Balinalara her defasında yem olanlar, sonrasında büyük pişmanlıklar yaşamaktadır. İşlem hacimleri (piyasa sermayesine giren ve çıkan paralar) büyüdükçe balinaların ve büyük tüccarların oltasına takılanlar her seferinde küçük yatırımcılar ve yeni başlayanlar oluyor. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu Hodl olmuştur.

Hodl artık küçük çaplı yatırımcılar ile yeni başlayanların en etkili silahı olarak ön plana çıkmaktadır. Tabi bu silahı kullanabilenlerin sayısı ise çok fazla değildir. Bu yüzden kriptopara piyasasında spekülasyonlar bitmiyor.

O mesajın orjinal paylaşımı

GameKyuubi, Bitcointalk forum sitesinde paylaşımda bulunmuştu. O mesaj hala forum sitesinde duruyor. İşte o mesajın orjinal görüntüsü;

gamekyuubi hodl mesaji paylasimi
Kaynak: Bitcointalk
5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

kripto kredisi crypto loan

En iyi 5 borsanın güncel kripto kredisi oranı

0
En popüler kripto para borsalarının güncel "kripto kredisi" oranlarını sizler için derledik. Kripto kredisi kampanyaları sınır tanımıyor! Kripto kredisi kampanyaları başlatan bazı borsalar, ilginç yöntemler ile...
Bitcoin

Bitcoin Almalı Mıyız?