AnasayfaBitcoinCME: Bitcoin vadeli işlemleri tüm zamanların rekor seviyesinde

CME: Bitcoin vadeli işlemleri tüm zamanların rekor seviyesinde

-

CME Bitcoin Vadeli İşlemleri ‘nde büyük artış yaşandı. En değerli kripto varlık Bitcoin; türev ticareti, hacim artışları ve açık faiz ticaretlerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşırken bu ay rekor seviyeye ulaşacağını şimdiden duyurdu.

CME Group verileri 16 Ocak itibariyle vadeli işlem sayısının 5.328 olarak ekranlara yansıdığını ve bununda ticaret hacminde 26.640 BTC ( yani 237 milyon dolara tekabül ettiğini) belirtti. Ocak sonuna kadar rekorun çok rahat kırılabileceğini söylediler.

Vadeli işlemler, 2017’deki BTC patlamasından bile yüksek

BTC 2017 yılının ocak ayında tüm zamanların rekorunu kırarak 20 bin dolar seviyesine ulaşmıştı. O dönemdeki vadeli işlemler bile bu ayki oluşacak vadeli işlem sayısının altında kalacak. Temmuz 2019 da 5252 vadeli işlem sözleşmesinide geçiyor. Yani vadeli işlemlere bakarak Bitcoin ‘in geleceği bir nebze olsada yorumlanabilir. Giderek artan bir eğilimle pozisyon sayılarında artış olduğunu gözlemleyebiliriz.

7 Ocak’ta yayınlanan Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu verileri, CFTC’den gelen son verilere göre Ocak ayının başlarında açık faiz mevcut seviyelerini aşmış durumda zaten. Bunu bile göz önüne aldığımızda artışın daha da artması bekleniyor.

Bitcoin dolar bazında bu hafta 9.000 seviyesine yükselirken, vadeli işlemler hacmi de önemli bir artış göstermiş oldu. Skew Markets kaynağının izlenmesinden elde edilen resmi olmayan verilere göre, dünya çapında hacim 25 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

Aslında öte yandan vadeli işlem sayısındaki artış birazda korkutucu görünüyor. Majörlerin vadeli köpüğü indirebilir seviyede olması ters tepme ihtimalini güçlendiriyor. Yani vadeli işlemlerin kazancı çok yüksek seviyelere geldiğinde, ardından bir dip yaşamanın olması muhtemeldir.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...