AnasayfaBitcoinBitmex Borsası: "Kar - Zarar Örnek Hesaplama"

Bitmex Borsası: “Kar – Zarar Örnek Hesaplama”

-

BitMEX, açtığınız pozisyona göre karınızı veya zararınızı yansıtan kaldıraçlı kripto para borsasıdır. Şimdi bir örnek ile anlatacağız. Bu borsa karı veya zararı nasıl hesaplıyor?

Bitmex Borsasının, Kar – Zarar Örnek Hesaplaması

Diyelim ki bir yatırımcı BTC 600 dolarda iken bir pozisyon açtı. Açtığı pozisyonda kullandığı kaldıraç oranı ise 100 olsun. Bu arada XBTUSD yani Bitcoin / Amerikan Doları paritesinde işlem yaptığımızı varsayıyoruz. 100 XBT ‘lik işlem için;

100 XBT * 600 USD = 60.000 dolar gibi davranan bir pozisyona sözleşme yapmış demektir artık.

Bitcoin fiyatı nın 600 ‘den 700 dolara çıktığını varsayalım.

Şimdi gelelim yatırımcının kar hesabına;

60.000 * 1 * (1/600 – 1/700) = 14,286 XBT kar olur.

Peki fiyat 600’den 500’e düşerse ne olur?

60.000 * 1 * (1/600 – 1/500) = -20,000 XBT zarar olur.

Ama bu tarz borsalarda (türev işleme müsait borsalarda) zararınız likitidasyona (liquidation) uğrar.

Bu ne anlama gelir? Eğer fiyat beklediğimiz gibi yükselmezse ve düşerse daha 500 dolara bile inmeden 594 dolar civarında hesap likitidasyona uğrar. Paranız tamamen sıfırlanır. Buna bir de komisyonları ekleyince, 597 dolar gibi market fiyatına yakın bir fiyatta pozisyonunuz otomatik olarak kapatılır. O işleme aldığınız fonlama sıfırlanmış olur. Diğer anlamı ile pozisyonunuz zararla kapanır.

Görsel ile örnekleme

bitmex likit islem detaylari
Bitmex Pozisyonları

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere işlem 662.76 dolarda long pozisyonla açılmış. Yani yatırımcı pozisyonun yükseleceğini öngörüyor. Eğer fiyat 603.63 dolara değerse, pozisyon otomatik olarak zararlar kapatılır. Bu pozisyonda kullanılan kaldıraç oranı ise 10X’tir. Yani paranız, işleme aldığınız fonlamanın 10 katı gibi davranacaktır.

UYARI: Kaldıraçlı / türev işlemler oldukça risklidir. Sermaya Piyasası Kurulu (SPK)’nın kaldıraçlı işlemler tebliğine uyulması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Önceki içerikBitmex Nedir?
Sonraki içerikKripto Para Madenciliği Nedir?
5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Sanırım en sondaki -20XBT zara, -20.000 XBT olacak, ama genel anlamda kaldıraç mantığına göre işlemler hatalı görünüyor.
    Başlangıçta söylememişsiniz ama 600 dolar sermaye ile başlamış gibi işlem yapılmış. Bu durumda Long pozisyonunda fiyat yükselirse 14286 kar doğru.
    Ama eğer fiyat beklediğimiz gibi yükselmezse ve düşerse daha 500 dolara düşmeden 594 civarında hesap liqid olur. Buna bir de komisyonları ekleyince 597 dolar gibi market fiyatına çok çok yakın bir fiyat çıkar ki, böyle bir işleme girmek pek anlamlı değil. Fiyat 597 dolara değer değmez pozisyon zararla kapanır. Burada ya kaldıracı düşük tutmak ya da sermayeyi daha yüksek girmek gerekir.
    Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

kripto kredisi crypto loan

En iyi 5 borsanın güncel kripto kredisi oranı

0
En popüler kripto para borsalarının güncel "kripto kredisi" oranlarını sizler için derledik. Kripto kredisi kampanyaları sınır tanımıyor! Kripto kredisi kampanyaları başlatan bazı borsalar, ilginç yöntemler ile...
Bitcoin

Bitcoin Almalı Mıyız?