AnasayfaBitcoinBitcoin 'Pizza Günü' nedir? Ne zaman kutlanır?

Bitcoin ‘Pizza Günü’ nedir? Ne zaman kutlanır?

-

Bitcoin ‘Pizza Günü’ nedir?

Pizza Günü; 22 Mayıs 2010 tarihinde Floridalı bir yazılımcının kripto para birimi ile iki pizza için ödeme yaptığı ilk Bitcoin işleminin üstünden tam 10 yıl geçti. Aslında o günü önemli kılan ilk işlem olması değil, onu bu denli inanılmaz bir gün atfettiren sebep fiyatı olmuştu. Laszlo Hanyecz, 2 pizza siparişi için tam 10.000 adet Bitcoin (BTC) ödemesi yapmıştır. Söz konusu adam, iki pizza için bugün 80 milyon dolardan fazla olan 10 bin BTC ödediğini biliyor muydunuz?

Siparişi 4 gün öncesinden vermişti

Bitcointalk forumunda atmış olduğu mesajın tarihine bakıldığında, siparişi 18 Mayıs’ta vermiş. Ama pizzaların eline ulaşması 22 Mayıs gününü bulmuş. Hanyecz forumda, “Sadece pizza için 10.000 bitcoin ile başarılı bir şekilde işlem yaptığımı bildirmek istiyorum.” demişti. Ve işlemin başarılı olduğuna dair görüntüsünüde paylaşmıştı.

Hanyecz, “Birkaç pizza için 10.000 bitcoin ödeyeceğim .. belki 2 büyük olanından..” diye siparişini önceden foruma yazmıştı. Daha sonra sözlerine şöyle devam etmişti;

“I have some left over for the next day,” : Sonraki gün için biraz geç kaldım.

Jercos Pizzaları meşhur oldu !

İlk BTC ile sipariş işlemi ve bunu bir pizzacıda yapmış olması, aslında o markayıda öne çıkarmıştı. Çünkü Papa John’s / Jercos un iki dilim pizzası 10 bin Bitcoin’e satışmıştı. Aslında o günkü değeri sadece 41 dolardı. Ama bugün o BTC’ler büyük bir servet ile anca alınabilir. Piyasa değeri şuanki güncel kur ile 95 milyon dolar (BTC Fiyat: 9500 dolar baz alındı) yapıyor. Yani Türk Lirası karşılığında 646 milyon TL yapıyor.

5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin analizi

Kripto para fiyat analizi: BTC, ETH, ADA

0
Kripto para fiyat analizi için Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) 'yı inceliyoruz. Bitcoin ve altcoinler bu noktadan sonra bir toparlanmaya gidebilir mi? Lokomotifin...